Vsaď si na prezidentské volby s Fortunou

Sazejme
9 ledna, 2023
257 Zobrazení
Vsaď si na prezidentské volby s Fortunou

Volba nové hlavy státu klepe na dveře. Už o víkendu nás čeká první kolo prezidentských voleb, ve kterém se 9 kandidátů popere o hlasy voličů. Hned dva týdny poté proběhne druhé kolo, kde se mezi sebou utkají 2 nejúspěšnější kandidáti z kola prvního. Ačkoliv je volba prezidenta vyhrocená sama o sobě, přesto se dá zpestřit ještě více, třeba právě sázením s Fortunou. Pojďme si teď projít jednotlivé kandidáty a jejich šance na úspěch.

Danuše Nerudová

Začneme s jedinou dámou našeho výběru, tedy bývalou rektorkou Mendelovy univerzity Danuší Nerudovou. Ta se během druhé poloviny roku 2022 vyšvihla dokonce mezi top 3 kandidáty, jelikož její preference raketově stoupaly. Podle sázkařů je aktuálně druhou největší favoritkou na vítězku voleb. V současnosti ve však stále více skloňují problémy, kterým čelila Mendelova univerzita během jejího působení, a tak se preference opět mění. Stěžejní budou debaty těsně před volbami, kde bude muset zajisté obhajovat svou nevinnu ve věci doktorských titulů znova. Kurzy na vítězství Danuše Nerudové se aktuálně pohybují okolo 3.30 ku jedné.

Andrej Babiš

Bývalý premiér začal s prezidentskou kampaní už ve chvíli, kdy jeho kandidatura nebyla oficiální. Během roku 2022 objížděl s karavanem okresy v ČR, kde si povídal se svými věrnými voliči i nespokojenými občany. Jako hlavní tvář ANO má silnou voličskou základnu, problém ale je, že ani ta mu na vítězství stačit nemusí. Poradí si bývalý premiér, který je aktuálně trestně stíhaný se svými soky? Kurzy okolo 4.50 ku jedné nasvědčují tomu, že je to skutečně možné.

Petr Pavel

Třetím horkým kandidátem je generál Pavel. Podle sázkařů má vůbec největší šanci na úspěch, kurzy se u něj pohybují okolo 2 ku jedné. Stejně jako Danuše Nerudová bude ale muset znova vysvětlovat mnoho věcí. Jeho působení v KSČ před rokem 1989 ho staví to složité pozice. Ačkoliv se k tomu mnohokrát vyjádřil s tím, že byl mladý a udělal chybu, diskuze na toto téma stále nejsou u konce.

Pavel Fischer

V žebříčku popularity se senátor Fischer řadí hned za první trojici. Na Hrad se zkoušel dostat již před pěti lety, avšak neúspěšně. Některé voliče odrazují jeho postoje k adopci dětí stejnopohlavními páry, na druhou stranu má ale za sebou bohatou diplomatickou kariéru a na Hradě by ostudu nejspíš nedělal. Třeba Pavel Fischer ještě překvapí, při kurzu nad 500 ku jedné by byla škoda nevsadit si třeba právě na něj.

Marek Hilšer

Hilšer a Fischer toho mají mnoho společného. Oba už jednou kandidovali a jedná se o kolegy ze senátu. Na rozdíl od Pavla Fischera může ale oslovit více progresivních voličů. Marek Hilšer je zajisté sympatický kandidát, nemusí vysvětlovat žádné aktuální kauzy ani svou minulost. Co ale pokulhává, je jeho kampaň. Právě proto mu preference příliš nerostly a Fortuna mu věří s kurzem cca 750 ku jedné.

Jaroslav Bašta

Bývalého disidenta a signatáře Charty 77 vyslala do boje o prezidentské křeslo SPD. Doposud nijak nezaujal, jeho názory jsou v přesném souladu s jeho stranou a dá se očekávat, že jej budou volit právě příznivci Svobody a přímě demokracie. Pokud ovšem neosloví více potenciálních, nerozhodnutých voličů v debatách. Aktuálně se kurzy na jeho úspěch pohybují okolo 810 ku jedné.

Karel Diviš

S heslem obyčejný muž pro neobyčejnou zemi jde do boje o Hrad i mladý podnikatel Karel Diviš. S oznámením své kandidatury vcelku otálel, taktéž nemá nijak výraznou kampaň, což se projevuje i na jeho preferencích. Sází především na oslnění nerozhodnutých voličů a těch demokraticky smýšlejících, osloví je hlavně při debatách. Třeba nás překvapí, můžete si na něj vsadit s atraktivním kurzem nad 1100 ku jedné.

Tomáš Zima

Lékař a rektor Karlovy univerzity vstupuje do souboje jako outsider. S kurzem nad 2150 ku jedné je jeho pravděpodobnost na zvolení ze všech nejmenší. Ačkoliv je aktuálně ve svém oboru velice úspěšný, několikaleté členství v KSČ před rokem 1989 mu příliš plusových bodů nepřidává. Bude cílit především na nerozhodnuté voliče.

Ačkoliv to aktuálně podle kurzů vypadá jasné, kdo se o prezidentské křeslo skutečně popere, následující televizní debaty mohou ještě pořadím zamíchat. Stále je spoustu nerozhodnutých voličů, kteří se rozhodují komu dají hlas právě až na poslední chvíli, na základě vystupování kandidátů ve vyhrocených debatách.

Těch by se před prvním kolem měli zúčastnit všichni kromě Andreje Babiše. Ten se z účasti před prvním kolem omluvil. Zúčastní se až v případě postupu do kola druhého. Také bude zajímavé sledovat, jak se rozdělí hlasy mezi demokratické kandidáty. S kauzami Danuše Nerudové a minulostí Petra Pavla se může stát, že se voliči nakonec rozhodnou podpořit například Marka Hilšera nebo Pavla Fischera.

Na portálu Fortuny naleznete kromě aktuálních kurzů na vítězství jednotlivých kandidátů také podrobnější analýzy, které zde tvoří zkušení sázkaři. Přitom nemusíte sázet jen na celkové vítězství ve volbách. Dá se vsadit třeba jen na postup do druhého kola, na počet získaných hlasů či kdo z dané dvojice dopadne v souboji lépe. Kdo říká, že v prezidentských volbách může vyhrát jen někdo z kandidátů? Vyhrát může i Vy, a to s tiketem u Fortuny.

Autor Sazejme