Fortuna – Sportovní servis

Sazejme
9 ledna, 2023
598 Zobrazení
Fortuna - Sportovní servis

FORTUNA, sázková kancelář a.s. je česká společnost provozující kursové sázení. Založení proběhlo v roce 1990 v Praze. Zakladatelem je Michal Horáček. Společnost dnes zaměstnává přibližně 797 lidí.

iFortuna je, ale také byla sponzorem sportovních odvětví, eventů a klubů:

Fotbal:

•Legia Warszawa

•Sparta Praha

•FC Baník Ostrava

•Bohemians 1905

•FC Slovan Liberec

•Zbrojovka Brno

•Sk Slavia Praha Fortuna Víkend šampionů

•1. slovenská fotbalová liga

Florbal:

•Fortuna Extraliga (sezóny 2005/06 až 2011/12

Hokej:

•HC Sparta Praha

•Dynamo Pardubice

Atletika:

•TNT – iFortuna Meeting

•Pražská tyčka

Dostihové závodiště Chuchle

Historie

Sázkovou kancelář Fortuna založili v roce 1990:

• Petr Bouma

• Jiří Balcar

• Josef Kurka

• Michal Horáček.

Všichni až na Horáčka působili před státním převratem v roce 1989 jako ilegální bookmakeři v dostihovém areálu v Praze-Velké Chuchli. Michal Horáček se ilegálním zprostředkováváním dostihových sázek živil a působil od 1968 až do roku 1990.

První pobočka sázkové kanceláře Fortuny se otevřena v Praze v Lucerně. Následně se kursové sázení v Československu stalo legálním dne 1. května 1990. Obdobnou sázkovou kanceláří se stalo Terno.

V roce 2005 zakoupila Fortunu investiční skupina Penta za 2, 4 miliardy Kč, která se tak stala vlastníkem české Fortuny, ale i slovenského Terna. Terno přejmenovali na Fortunu. Poté se společnost přesunula do Polska a zakoupila kancelář s názvem Profesionał, jenž získala taktéž název iFortuna.

V roce 2007 začala Fortuna zprostředkovávat sázení pomocí služby TELEKONTO. Slovensko mohlo uzavírat sázky i pouze za pomocí internetové sítě. K legalizaci sázení přes internetové stránky došlo v České republice v roce 2009. Ve stejném roce vznikla zároveň zastřešující společnost Fortuna Entertainment Group s podíly na polském, maďarském, slovenském a také chorvatském trhu.

Novým produktem se téhož roku staly sázky Live, které umožňují uzavírání sázek v průběhu rozehraného utkání, tedy živě. O rok později byla možnost zakoupit si akcie Fortuny na burze, především pak na burzách v Praze a hlavním městě Polska – Varšavě. Později se Fortuna pustila i do prodeje stíracích losů a rozšířila své pole působnosti také na trh loterií s čísly, kam se dostala v červenci s produktem Loto.

1. ledna 2017 byl uznán v platnost nový zákon, který prokázal Fortunu za jednu z prvních společností, která mohla provozovat hazardní hry v České republice. V roce 2017 iFortuna vstoupila na trh dokonce s online kasiny.
Fotbal a Fortuna

Sázková kancelář iFortuna je po velice dlouhou dobu spojována s propagací fotbalu. V roce 2016 se společnost dostala do kontaktu s FAČR a LFA. Po dvou letech, kdy Fortuna představovala partnera českého poháru, nesla druhá nejvyšší soutěž název FORTUNA NÁRODNÍ:LIGA, která se dostala do ročníku 2018/19. Partner nejvyšší české ligy získala název FORTUNA:LIGA.

Nejvyšší soutěž fotbalu v ČR

Od roku 1993, kdy došlo o rozpadu Československa běží nejvyšší fotbalová soutěž v České republice. Soutěží mezi sebou 16 týmu. Pravidlem je, že se každý tým utká s každým týmem, tedy kromě svého a dvě kola. To znamená, že každý tým hraje 30 zápasů. Jedna z her se uskuteční na domácím hřišti a podruhé na hřišti protivníka.

Od sezony roku 2018/2019 se přidalo po základní části finále. Týmy, které se umístili na prvním, druhém, třetím, čtvrtém, pátém a šestém místě mezi hrají opět a soupeří o mistrovský titul, který naposledy získala Viktoria Plzeň s počtem 85 bodů. Druhá se umístila Slavia Praha s počtem 78 bodů.

Hokej a Fortuna

Nejvyšší hokejovou soutěž v České republice představuje extraliga. V této sezoně ji čeká jubilejní 30. ročník. O získání titulu se postarají Oceláři z Třince, kterým se úspěšně podařilo porazit Spartu Praha. Bronzové místo získaly České Budějovice, vítězem základní části se stal Hradec Králové. V minulé sezoně v extralize bojovalo proti sobě celkem 15 týmů. Letos se utká pouze 14 jako běžně již dříve.

Soutěž se skládá ze základní části, v níž musí každý z tým odehrát 52 utkání. Do čtvrtfinále postupují pouze 4 nejlepší týmy. Zbylé týmy, které se umístili na pátém, šestém, či dalších příčkách až do dvanácté pozice budou o hrát v předkole.

Nejúspěšnější extraligy v historii

Historicky nejúspěšnějším celkem extraligy ledního hokeje (od roku 1993, kdy došlo k rozdělení Československa) je i nadále Vsetín, který si vysloužil celkem již 6 titulů. Již 4x se stali mistrem Sparta Praha.

Fortuna dále sází i na tenis, ale i bojové sporty. Společnost provozuje také servis iFortuna TV, který registrovaným uživatelům zdarma umožňuje sledovat jakékoliv sportovní přenosy, které si podle vlastního zájmu vyberou.

Fortuna Vegas se zaměřuje na tzv. technické hry, v nichž spolu hráči nejsou v kontaktu, tedy primárně hrací automaty, které mají zákonná omezení na výši sázek, výher, a mimo jiné i na čas strávený u hry. iFortuna Casino má licenci i k provozování tzv. živých her, které ze zákona nemají omezení jako technické hry. Živé hry oproti technickým hrám vyžadují zejména online interakci mezi hráči. Fortuna nabízí pro sportovní sázkaře navíc extra handicapové sázky, čímž se řadí k nejlepším online sázkovým kancelářím.

Preferujete slovenský jazyk? Tento článek o sázení s Fortunou je pro vás: Fortuna – Športový servis

Autor Sazejme