Fortuna v České republice a na Slovensku

Sazejme
12 listopadu, 2022
485 Zobrazení
Fortuna v České republice a na Slovensku

Fortuna je známou českou sázkovou kanceláří. Jaká byla její cesta v Čechách a na Slovensku? Které nejzajímavější milníky tvoří historii dnes silné společnosti?

Vznik a založení Fortuny

Fortuna, oficiálním názvem FORTUNA, sázková kancelář a.s., je česká společnost, která se orientuje primárně na kurzové sázení.

Nová sázková kancelář vznikla v Praze, kde také dodnes oficiálně má svoje sídlo, a to v ulici Na Florenci. Fortuna na trh vstoupila s nemalými ambicemi.

V porevolučním tehdy ještě Československu se jednalo o jednu z prvních akciových společností vůbec. V rámci střední Evropy pak dokonce v té době šlo o vůbec první společnost, která se zaměřila na kurzové sázky.

Fortunu založil v roce 1990 český spisovatel, esejista, novinář, textař, básník, producent a vystudovaný antropolog Michal Horáček.

Fortuna a Michal Horáček

V nově vznikající společnosti nefiguroval sám, jak později přímo vzpomínal v jednom z rozhovorů, Fortunu s ním tvořili další tři společníci – Petr Bouma, Jiří Balcar a Josef Kurka. Jeden z nich byl hasičem, druhý se věnoval gastronomii a třetí studoval.

Pro samotného Michala Horáčka Fortuna vstupenkou do byznysu paradoxně nebyla. Tehdy už provozoval vlastní vydavatelství a právě to mu poskytlo i počáteční kapitál, který mohl vložit do nového byznysu. Vydavatelský byznys jako takový přestal považovat za perspektivní.

Ještě v roce 1990 vznikla první oficiální pobočka Fortuny. Celá síť se postupem času rozrostla až na několik stovek provozoven.

Už v květnu téhož roku také došlo na území Československa k legalizaci kursových sázek. Majitelé Fortuny tak zakládali na sousedním Slovensku i sesterskou společnost nazvanou Terno, a.s.. V té byl zainteresován také Igor Nosek a Richard Müller.

Prodej značky Fortuna

V roce 2004 se pak obě značky sloučily pod FORTUNA Group. O pouhý rok později firma zažila další významnou změnu. Měnil se tentokrát vlastník, stala se jím investiční skupina Penta.

Oficiální částku, kterou nakonec celá transakce stála, později ozřejmil přímo Michal Horáček. Ten po oznámení své prezidentské kandidatury v roce 2016 poskytl rozhovor serveru Seznam zprávy, v němž se snažil transparentně přiblížit své majetkové a finanční poměry.

Zaznělo v něm tak mimo jiné i to, že sázkovou kancelář iFortuna společně se svými kolegy prodal za 2,4 miliardy korun.

A jak později rekapituloval ještě v dalším z rozhovorů, finančně to pro něj nebylo dobré rozhodnutí. Přesto však svého kroku později nelitoval. Právě prodej Fortuny mu uvolnil ruce a umožnil mu naplnit své umělecké ambice. Ty podědil po otci, který byl divadelním dramaturgem.

Fortuna však neztratila náboj ani bez svého „otce zakladatele“. Investiční skupina Penta úspěšně zrealizovala expanzi na polský trh a nákup sázkové kanceláře Profesionał.

Nová éra se společností Penta

Dnes je tak tato značka největším provozovatelem kurzových sázek a her ve střední a východní Evropě. Pod hlavičkou FORTUNA ENTERTAINMENT GROUP a.s. působí na Slovensku, v Polsku, Rumunsku a Chorvatsku.

Na sousedním Slovensku si přitom připsala významný milník dokonce o něco dříve než v domovských Čechách. Už v roce 2007 změna legislativy umožnila spuštění sázení po internetu. A nový vlastník v tomto směru nijak neotálel.

Jakmile se navíc příznivé podmínky vytvořily i v Česku, a to konkrétně v roce 2009, zopakovala iFortuna vstup do tohoto segmentu i ve své domovině.

Úspěšně se Fortuna dokázala popasovat i s dalším vývojem českého trhu. V roce 2016 úspěšně prošel schválením nový zákon o hazardních hrách. Řídit se jím reálně musely společnosti od roku 2017.

Krátce před jeho vstoupení v platnost mnohé z nich lobbovaly za snížení daňové zátěže, což se nakonec podařilo prosadit. Nejen Fortuna tak slavila dvojnásobný úspěch. Nová legislativa jí totiž současně umožnila získat licenci pro provoz vlastního virtuálního kasina.

Služby značky Fortuna dnes

V současné době se Fortuna stále zaměřuje na kurzové sázení. V něm nabízí celou řadu zajímavých funkcí, jako je například tzv. rychlosázka, což je nejrychlejší sázka z mobilu, nebo cash out neboli možnost nechat si předčasně vyplatit tiket.

Suverénně nejvíce sázeným sportem je v rámci předzápasových sázek u této sázkové kanceláře jednoznačně fotbal. Následován je tenisem a hokejem. I Fortuna nabízí atraktivní živé sázení, přičemž zde je poměr přízně fanoušků mírně odlišný. Na první příčce je suverénně tenis následovaný fotbalem a hokejem.

Dál také rozvíjí segment online kasina. To momentálně skýtá téměř 600 her od předních domácích i zahraničních vývojářů. Zároveń portfolilo doplňují živé sportovní přenosy, soutěže a atraktivní bonusy.

Podpora sportu a sponzorské aktivity

Navíc Fortuna aktivně podporuje i tuzemský sport, a to především fotbal. Oficiálním partnerem českého fotbalu se stala už v roce 2016.

Právě počínaje tímto rokem začala 2. česká fotbalová liga nést název Fortuna národní liga a používá ho dosud. Vstup do nejvyšší fotbalové soutěže byl proto logický. Stalo se tak od sezóny 2018/2019 a i 1. fotbalová liga v současnosti má název svého sponzora.

Mezi další sponzorované subjekty patří, jak iFortuna oficiálně uvádí na svém webu rovněž:

  • „Grassroots“ fotbal (neprofesionální a výkonnostní fotbalové soutěže)
  • Slavia Praha
  • Baník Ostrava

Zároveň značka aktivně podporuje další progresivní sportovní organizace, individuality a sporty z následujících odvětví:

MMA:

  • UFC bojovník Jiří „Denisa“ Procházka
  • I Am Fighter (organizace MMA)

E-sport:

  • tým Sinners E-sports (nejlepší profesionální tým v České republice)
  • vlastní esportový tým FORTUNA E-sports

Pro naše slovenské sázkaře: Zjistěte více o sázkové kanceláři Fortuna ve slovenské verzi tohoto článku. Fortuna v Českej republike a na Slovensku

Autor Sazejme