Nejpopulárnější strategie a systémy sázení na F1

Sazejme
17 února, 2024
142 Zobrazení
F1 strategie a systémy

Motorsport si i v Česku získal řadu fanoušků. A to nejen mezi těmi, kteří se zajímají o sport jako takový, ale i mezi sázkaři. Jak sázet právě na toto odvětví? Jaké strategie volit?

Jaké nabídky sázkových kanceláří můžete využít

Sázky na motorsport nabírají na oblibě především díky své rozmanitosti a adrenalinu. Nabídka sázkových kanceláří v Česku proto pokrývá domácí i zahraniční šampionáty. A to jak ty motocyklové, tak automobilové.

Vsadíte si na:

 • Formule 1
 • Rallye Dakar
 • Barum Rallye
 • Mistrovství světa v rallye (WRC)
 • Moto GP
 • NASCAR

To, jaký bude výsledek konkrétního závodu, ovlivní konkrétní profil trati, počasí, ale i vzájemná součinnost jezdce a jeho týmu techniků a dalších profesí. Může se tak jednat o poměrně napínavou disciplínu, na kterou se určitě vyplatí sázet.

K využívaným typům sázek patří:

 • Body jednotlivých týmů / Sezónní handicapové sázky- H2H týmů / Speciální sázky sezóny na týmy
 • První umístění na stupních vítězů / První bodované umístění / První vítězství / První umístění mimo stupně vítězů
 • Nejvíce vyhraných závodů / Nejvíce Pole Positions / Nejvíce nejrychlejších kol / Nejvíce umístění na stupních vítězů
 • Body jednotlivých jezdců / Sezónní handicapové sázky – H2H jezdců / Speciální sázky sezóny na jezdce
 • Jezdec – Vítězné závody v sezóně

Jak sázet na Formule 1

Především populární Formuli 1 definuje rychlost, síla i prestiž. Právem je tak označována jako královna motorsportu a značný zájem o tuto disciplínu mají i sázkaři.  Ti povětšinou sází na piloty nebo klasicky na týmy. Vůbec nejoblíbenější je v tomto případě sázka na celkového vítěze šampionátu jezdců F1.

Mimo to lze vsadit také na:

 • sázka na to, kolik bude na konci sezóny mít víc bodů, respektive, který z jezdců skončí na lepším místě v jezdeckém šampionátu
 • nejúspěšnějšího jezdce konkrétní Velké ceny
 • konkrétní umístění jednotlivých jezdců
 • jaký bude náskok vítěze v cíli
 • sázka na to, kdo si během závodu na své konto připíše bonusové body za zajetí nejrychlejšího kola
 • na vyjetí (fyzického) safety car, ale i na to v jakém to bude kole

Přímo v F1 panuje značně silná konkurence a kvalita jednotlivých jezdců je tak vyrovnaná. Svou roli sehrávají i detaily. Z hlediska sázejícího je zajímavé, že na tuto sportovní disciplínu lze prakticky nahlížet jako na specifický mix týmových i individuálních sportů.

Proto by se měl sázkař předem dobře obeznámit s týmy, jednotlivými jezdci a také nahlédnout do statistik. Konkrétně pro závody Formule 1 vám komplexní statistiky poskytne STATS F1. I závody F1 jsou nemalou měrou ovlivněny zmíněným počasím. Mimo to je důležité i sledovat jednotlivá kola jezdců, zaměřit se na to, ve kterém kole si nechali vyměnit pneumatiky a jaké na to, jakou využívají strategii.

Jakou sázkařskou strategii by měl volit začátečník

Zejména začátečnici mohou zjednodušeně postupovat tak, že si zvolí některou z obecných stategií sázení, kterou lze aplikovat i právě na motorsport.

K těm patří například široce známé:

 • Strategie Martingale
 • Strategie Fibonacci
 • Kellyho strategie

Platí také, že začátečníci by si také striktně měli stanovit svůj sázkařský rozpočet. Maximální limit z něj by měl činit 5 %. Sázet je nutné vždy racionálně, tedy nikdy v období, kdy máte určité problémy nebo nejste v dobrém emocionálním rozpoložení.

Jak úspěšně sázet na motorsport

Podle některých zdrojů se též vyplatí vsadit si například na tři nejvýraznější titulové favority. To by mělo snížit riziko ztráty. Ti pokročilejší sázkaři mohou vyhledat „value“ v sázkách na vítěze po odjeté kvalifikaci.

V praxi platí, že se v každém závodě objeví jen několik málo jezdců, kteří mají šanci zápas vyhrát. Obecně lze říci, že přibližně pouze ve 40 % vyhrává samotný závod jezdec, který vyráží z pole position. Z tohoto důvodu se tak může vyplatit sázka na jezdce startujícího z druhého místa nebo hlavního favorita vyjíždějícího z pole.

Závodníci startující z čelních pozic se zpravidla umisťují velmi dobře. Pozice na startu ale může ovlivnit dění na trati i z jiného hlediska: Když jezdec startuje z poloviny startovacího pole, má také zvýšené riziko střetu.

A platí, že konkrétní monoposty jednotlivých stájí často dominují v určitých pasážích, některým více vyhovují například dlouhé rovné úseky atd.

Mimo to existují rozdíly také mezi částí sezóny a pozdějšími fázemi. Zpočátku bývají závody mnohem méně předvídatelné a i potenciální favorit nemusí skončit podle očekávání na předních příčkách. Dáno je to tím, že se testují novinky a zatím tak zůstává spousta prvků neodladěna. A postupně se projevují první problémy a chyby.

Jaká sázkařská strategie se může vyplatit zkušeným sázkařům

Zpočátku se tak může vyplatit vsázet spíše na nové tváře. Sázkové kanceláře na ně nabízejí vysoké kurzy. Kurzy na favority se často mohou zúročit pozitivně, nicméně bývají vypisovány v nízkých hladinách. Vysoké kurzy si mohou podobně jako v jiných odvětvích dovolit riskovat především zkušení sázející.

V roce 2023 tak do nejlepší trojky například patřily týmy Red Bull, Ferrari a pro mnohé překvapivě solidní výsledky vykazoval také Aston Martin. Red Bull pravidelně své konkurenci ukazuje pomyslná záda hlavně díky Sebastianu Vettelovi.

Ten současně svými výkony také zřetelně dokázal, že spolehlivost a technologická vyspělost stroje nejsou všechno. Stále ještě i v závodech, jako je právě F1, má svůj nemalý vliv i lidský faktor a schopnosti jezdce.

Mnozí hráči však upozorňují na zajímavý paradox: Vyhněte se sázení na svého oblíbence, ať už se jedná o tým nebo jezdce samotného. Jde o to, že při sázení musíme zachovávat racionální úsudek, jak už bylo naznačeno. A můžete tak mít jednoduše potřebu nadržovat svému oblíbenci, aniž byste k tomu měli objektivní důvod.

Autor Sazejme