Největší a nejznámější stadiony u nás a ve světě

Sazejme
20 března, 2024
13315 Zobrazení
Stadion

Návštěva sportovních stadionů už dávno není jen záležitostí shlédnutí sportovního zápasu. Samotná návštěva těchto staveb začíná být kulturním zážitkem sama o sobě, a tak mnozí lidé cestují často i tisíce kilometrů přes celý svět jen aby mohli vidět tyto majestátní stavby.

Jelikož jde totiž o sportovní budovy a ve sportu se točí opravdu veliké peníze, nebojí se tak stavitelé investovat nemalé peníze do stavby té největší a nejoslnivější budovy, která donutí návštěvníky alespoň ze zvědavosti zakoupit lístky a do budovy vstoupit. Dnes se podíváme na ty největší a nejznámější stadiony v Evropě, ale i ve světě a popíšeme si, co je na nich vlastně tak jedinečného.

Camp Nou (Nou Camp)

Tento velmi známý stadion se nachází uprostřed „hlavního města fotbalu“: Barcelony. Jeho kapacita je také až neuvěřitelná. Po rekonstrukci totiž nyní pojme neuvěřitelných 114 000 diváků a díky této kapacitě se tak řadí mezi největší stadiony v Evropě. Zároveň pokud byste si chtěli zakoupit permanentku na zápasy v tomto stadionu, budete ji muset nejspíš po někom zdědit. Již několik let jsou totiž beznadějně vyprodané.

Nou camp

Každý obyvatel města tak musí být na stadion náležitě hrdý, a to nejenom díky jeho vzhledu a výjimečnosti, ale také proto, že přes hlavní tribunu je nápis „Més que en club“, což v češtině znamená Více než klub. Tento stadion je totiž domovem klubu FC Barcelona, který je skrze svoje úspěchy známý po celém světě. Je to také jeden z klubů, na které se po celém světě nejvíce sází, a tak pokud příště budete koukat na nějaký jejich zápas, nezapomeňte si vsadit například přes Betano či Tipsport a Fortunu, kteří vždy nabízí ty nejlepší nabídky.

San Siro

Stadion, který se nachází v hlavním městě módy, které je zároveň plné historie a skvěle se zde najíte. Ano, je to Milán. I když je Milán známý i díky jiným výjimečným věcem a stavbám, nejeden obyvatel města by vám řekl, že právě tento stadion je tou nejvýznamnější budovou ve městě. Jedná se totiž o největší italský stadion, a tak není divu, že jsou na něj obyvatelé tohoto města náležitě hrdí.

San siro

Maracana

Další fotbalovou metropolí je dozajista Rio de Janeiro, ve kterém můžete hledat stadion s názvem Maracana. Jedná se o jeden z největších stadionů světa a byl postaven v roce 1950 z důvodu Mistrovství světa ve fotbale. I když se na první pohled může zdát, že budova není ničím výjimečná, je to právě tvar, který ji od ostatních stadionů odlišuje. Není totiž kruhového, ale spíše eliptického tvaru. Brazilci jsou tak na tento jedinečný stadion náležitě hrdí, a tak není divu, že se této budově přezdívá Chrám bohů.

Maracana

Wembley

Světová metropole, která zaručeně nemůže být za ostatními pozadu, je Anglie s jejím stadionem Wembley v Londýně. Jedná se o druhý největší stadion v Evropě a je tak často turisty, kteří do Londýna zavítají, navštěvován. Není to však pouze fotbalový stadion, ale konají se zde například i koncerty a zápasy v jiných sportech, a tak pokud nemáte zrovna v oblibě fotbal, i tak se můžete do tohoto stadionu na nějaký ten kulturní zážitek vydat.

Wembley

Rungrado May Day Stadium

Tento stadion se je zaručeně ten největší na světě. Kapacitou, kterou nabízí, se s ním nemůže žádný jiný stadion měřit. Na neuvěřitelných 207 000 čtverečních metrech se vejde až 150 000 diváků. Hrací plocha, která je navíc hráčům k dispozici, má rozlohu neuvěřitelných 22 500 metrů čtverečních. A pokud jsme vás nalákali a rádi byste se na stadion jeli podívat, možná vás zklameme. Tento stadion totiž leží v městě Pyongyang v Severní Koreji. Jelikož je tak Asie přelidněná, je jasné, proč se zrovna zde rozhodli postavit takto veliký stadion. Jednoduše proto, že se jim to v Asii vyplatí a o diváky není nouze.

Rungrado

Saltlake Stadium

Jelikož předchozí stadion měl svoje zázemí v Asii, je ještě jedna část světa, která je opravdu přelidněná a aby uspokojila poptávku, musela postavit právě tento obrovský stadion. A co za jinou zemi by to bylo než Indie. Na rozlohu 187 540 metrů čtverečních se vejde neuvěřitelných 120 000 diváků. Tento stadion již patří mezi ty starší. Postaven byl v roce 1984 a v té době se pyšnil titulem největší stadion světa.

Salt Lake stadium

Signal Iduna Park (Westfalenstadion)

Další zemí, která patří mezi fotbalové velmoce, je žádná jiná než Německo, Tímto stadionem se pyšní město Dortmund a pojme až 81 000 diváků. A i když má tento stadion poměrně velkou kapacitu, bývá často vyprodaný, a to zejména jižní tribuna, o které se ve fotbalovém světě mluví jako o legendě. Tým, který zde má svůj domov, je Borussia Dortmund. A jelikož jsou barvami tohoto týmu žlutá a černá, odpovídá tomu i barva celého stadionu. Celý stadion je postavený ze skla a betonu a hlavní dominantou jsou čtyři žluté kovové konstrukce.

Signal Iduna Park

A jelikož se stadion nachází na území našich sousedů v Německu, je jasné, že se zde během zápasu také zkonzumuje spousta jídla a pití. Během jednoho zápasu, kdy byl stadion úplně vyprodaný, se údajně vypilo na 34 200 piv a snědlo neuvěřitelných 12 000 klobás. Pokud tak toužíte po neopakovatelném zážitku a máte chuť na výborné pivo, jistě vyrazte za našimi sousedy a nebudete litovat.

Stade de France

Mezi jedny z metropolí, které také v žádném případě nesmíme vynechat, je bezesporu Francie a konkrétněji město Paříž. V ní se totiž nachází slavný stadion Stade de France, který je sice vyhrazený pouze pro francouzskou fotbalovou a ragbyovou reprezentaci, ale i tak stojí jeho návštěva za to.

Stade de France

Poprvé byl otevřen v roce 1998, kdy se zde odehrálo Mistrovství světa ve fotbale. V tomto stadionu se velmi dbá na čerstvý a krásný trávník, a tak se mění několikrát ročně. Pevně věříme, že jsme vám dali inspiraci na váš příští výlet a že třeba některý z těchto stadionů při svých cestách navštívíte.

Autor Sazejme