Nejznámější chorály a melodie ze sportovních utkání

Sazejme
27 února, 2024
202 Zobrazení
Fanoušci

Hudba je se sportovními akcemi propojena již odpradávna. Jedná se o praxi, která je stará tisíce let. Přesto se tento fenomén ze sportovní éry v minulosti vytratil a s hojností se vrací zase až nyní. Některé sporty mají například specifické tradice, kdy hudbu požívají v určitých fázích zápasu, či v nejrůznějších intervalech. Můžeme se setkat i se situací, kdy je hudba specifická pro konkrétní tým nebo dokonce konkrétního hráče. Hudba může být použita k povzbuzování hráčů, vyburcování obecenstva anebo třeba jen k vyplnění pauzy mezi jednotlivými částmi utkání. Jedno je ale jisté, hudba ke sportu zkrátka patří.

Historie hudby spojení se sportovními utkáními

Už staří Řekové používali hudbu a záměrně ji spojovali se sportovními událostmi, zejména pak na svých opakujících se olympijských hrách, které se těšily velké oblibě nejenom mezi šlechtou, ale i běžnými smrtelníky. Obecně se v Panhelénských hrách (olympijské, pýthické, isthmické, nemejské) kladl velký důraz na propojení sportu s kulturními prvky, kterým se zde dostávala opravdu velké pozornosti. Na několika festivalech, včetně Delphi, Isthmia a Athens krála hudba dokonce prominentní roli v atletických soutěžích.

S obnovou olympijských her v roce 1896 došlo k opětovnému začlenění hudby do slavnostních soutěží. V březnu na první den olympijských her zahrála filharmonie například státní hymnu a první olympijskou hymnu, kterou pro tyto hry speciálně napsal básník Kostis Palamas a zhudebnil známý řecký skladatel Spyridon Samaras.

Vstupní hudba nebo hudba použitá pro dramatický efekt

Vstupní hudba, též známá jako entrance music, entry theme nebo třeba walk-on music je hudební skladba nebo píseň, která se hraje pro sportovce, který se před diváky poprvé objeví před začátkem utkání.

Mezi nejznámější hudební skladatele patří například Carl Orff´s se skladbou O Fortuna, kterou můžeme často slýchat před začátkem významných a důležitých utkání po celém světě.

Některé písně jsou navíc historicky spojovány s konkrétními sportovními událostmi a jen málokdo jejich přesné znění nezná. Fanoušci domácího týmu na atletických akcích mohou návštěvníky poraženého týmu vítat skladbou „Na Na Hey Hey Kiss Him Goodbye“ od kapeli Steam.

Nesmím samozřejmě opomenout věčné legendy od světoznámé skupiny Queen „We Will Rock You“ ne také „We Are the Champions“, které jsou dnes již jakousi běžnou součástí sporotovních akcí po celém světě. A jinak tomu není se skladbou „Make Noise“ od Five Stone nbo třeba „Rock and Roll“ od Garyho Glittera a Zombie. V případě vysokoškolských sportů převážně v Americe pak můžeme vidět jako doprovod sportovních utkání dechovou nebo bubnovou instrumentální kapelu, která ještě více podtrhne sportovní zážitek.

Basketbal

Při zápasech NBA se v klíčových okamžicích hry hraje opakující se varhanní hudba. Mezi úplně nejčastější pak patří například skladba „Charge“, která se hraje pokaždé, kdy domácí tým vstupuje na hostující stranu hřiště. Chorály zaznívají i v případě domácího týmu k jeho povzbuzení při obraně vlastní strany hřiště. Většina týmu NBA mají také vlastní hudbu, která je doprovází na hřiště před začátkem zápasu. Nesmíme opomenout zmínit i další chorály jako je třeba ten obranný, který zazní v případě ohrožení domácího týmu soupeřem. V posledních letech se u nás NBA těší velké oblibě a mnoho fanoušků neváhá za živými zápasy ujet stovky kilometrů, případně si na zápas vsadit v našich předních sázkových kancelářích.

Baseball

Ballpark music v podání varhaníka debutovala na chicagském Wrigley Field v roce 1941 a do 60 let se rozšířila do většiny ostatních Major League. Od poloviny 70. let 20. století pak začala pop rock hudba doplňovat varhanní hudbu nebo jí zcela nahrazovat na mnoha stadionech. Velmi populární znělkou byla pak „Meet the Mets“ z roku 1962, kdy došlo k připojení Mets k MLB. Ústřední písní Mets pro účast na World Series v roce 1986 byla pak píseň „Let´s Go Mets“.

V současnosti má téměř každý nadějný hráč baseballu svou tematickou píseň, která zazní při jeho příchodu na pálku. Hráčí Major League Baseball si mohou vybrat i několik písní, které zazní při jejich zápasu.

Atlanta Braves jsou známí svým varhaníkem, jehož hlavní povinností je hrát hubu hostujícího hráče, která je vybírána z řad fanoušků. Bývalí Braves jsou obvykle vítáni se songem „Welcome Back, Kotter“. Rodáci z Georgie pak populární hymnou státu „Georgia on My Mind“.

Existují případy, při kterých může být zahraná konkrétní skladba přesně v konkrétní dobu ve hře. Jednou z nich je skladba „Take me Out to the Ball“ která se často hraje nebo zpívá na baseballových zápasech hlavní nebo vedlejší ligy během sedmé směny.

Ve Fenway Parku se píseň „Sweet Caroline“ od Neila Diamonda zase hraje během osmé směny domácích zápasů Boston Red Sox a je pravidelnou součástí programu již od roku 2002. Tato oblíbená skladba hraj od roku 2006 také v polovině osmé směny domácích zápasů New York Mets.

Pokud také patříte mezi nadšené milovníky baseballu, jistě uvítáte zjištění, že některé naše přední sázkové kanceláře nabízí možnost si na nejslavnější týmy vsadit. Za zmínku stojí například Tipsport, Fortuna, Merkurx tip nebo Bet ano.

Bojové sporty

Dáváte raději přednost bojovým sportům, i na ty si v současnosti můžete v českých sázkových kancelářích vsadit, a to nejenom na české zápasy, ale i ty zahraniční. Pokud se jedná o hudbu, nejčastěji jako úvodní skladby zaznívají například „Blue Moon“ od Ricky Hattona, Wanderlei Silva – Darude – Sandstorm nebo DMX od Andersona Silvi.

Autor Sazejme