Nejznámější chorály a melodie z hokejovych zápasů

Sazejme
27 února, 2024
185 Zobrazení
Hokejoví fanoušci

Ke sportu neodmyslitelně patří také nejrůznější hymny jednotlivých týmů a fanoušků. Hudba významnou měrou přispívá k utváření atmosféry na stadionech. Které písně jsou nejznámější ve spojitosti s hokejem?

Proč vlastně na stadionech zní hudba

Používání hudby na sportovních akcích není výsadou událostí pořádaných až v moderní době, tato praxe je stará již tisíce let. Už staří Řekové propojovali hudební vystoupení právě se sportem. Oblíbenou se hudební kulisa stala hlavně na tehdy konaných olympijských hrách.

Hudební doprovod se tak používá dodnes. A to především pro zvýšení dramatického efektu. Hudba je schopna v publiku vybudit energii, což se pak projeví i v celkové atmosféře na stadionu, kdy diváci usilovně fandí svým oblíbencům.

Řada hokejových týmů tak má své specifické songy, které k nim neodmyslitelně patří. Existují ale i písně, které jsou neodmyslitelně spjaty s konkrétnímu událostmi. Které to jsou?

Mistrovství světa v ledním hokeji hráčů do 18 let 2023

Takzvaný goal horn, který mohou fanoušci na stadionu slyšet pokaždé, když hokejový tým vstřelí branku, neodmyslitelně patří i k mládeži. Hudba tak samozřejmě zněla i na loňském mistrovství světa hráčů do 18 let.

A česká „omladina“ se rozhodně nijak nestyděla. Hráči si zvolili kontroverzní skladbu „Hafo“ interpreta Franka Wilda a influencerky Anny Hamannové. Explicitně erotický text písně se stal terčem kritiky, před kterou nakonec musel mladíky bránit i jejich trenér, a poněkud pohoršená média kvitovala, že češtině na stadionech naštěstí rozumí snad jen kolegové ze Slovenska.

Mistrovství světa v ledním hokeji 2022

To dospělejší kolegové mladých tuzemských hokejistů na to šli v roce 2022 jinak. Ve finských Helsinkách zněl Nokia arénou remix z filmu „Ať žijí duchové“ od českých Maxim Turbulenc. Tento hit je s tuzemskými hokejisty pevně spjat již od domácího mistrovství světa v roce 2015, kdy si jej vybral tehdejší kapitán mužstva Jakub Voráček.

V tomto případě k žádné kontroverzi nedošlo, ačkoli ani zdánlivě nekonfliktní písnička z dětského filmu nebyla přijata bez výhrad. Hlasitá písnička prý na tehdejším mistrovství značně vzbouzela emoce a vadila soupeřům a i mnohé hudební fajnšmekry přiměla pozvednout obočí.

Zimní olympijské hry Nagano 1998

Jedním z nejvýznamnějších milníků českého hokeje se bezesporu staly zimní olympijské hry v japonském Naganu v roce 1998. Čeští hokejisté tu senzačně získali zlatou medaili. A z reproduktorů jim k triumfu zněl Michal David.

Sportovci tehdy netajili, že si jeho hity z nostalgie pouští v kabině. Když pak známý hitmaker při velkolepém uvítání „zlatých hochů“ na Staroměstském náměstí zazpíval tehdy novinku „Správnej tým“, přineslo to nejen další zajímavý moment do sportovní historie spjaté s hudbou, ale nakonec i důležitý polistopadový comeback pro Michala Davida.

Mistrovství světa v ledním hokeji 1996

Národní tým po finálovém vítězství 4:2 nad Kanadou ve Vídni roku 1996 triumfálně třímal vítězný pohár. A k oslavám prémiového mistrovského titulu samozřejmě i v tomto případě neodmyslitelně patřila hudba. Hokejisté si v euforii v kabině zapěli „Vašku, ty jsi klasa chlap“ od kapely Kabát.

Do šatny tenkrát zavítal i tehdejší předseda vlády Václav Klaus. A domníval se, že písnička je adresovaná jemu. Jenže hokejisté ji měli jako svůj rituál a pouštěli ji oblíbenému masérovi Václavu Šaškovi. Ten s hokejovou reprezentací zažil čtyři tituly mistrů světa i už vzpomenutý olympijský triumf v Naganu a neodmyslitelně k ní patřil.

Co se hraje v zahraničí

Hudba ve spojitosti s hokejem není specifikem jen českých hráčů. Které songy vládnou zahraničním kabinám a stadionům?

We Will Rock you

Skladba „We Will Rock You“, oblíbená mezi sportovními fanoušky a týmy už tři desetiletí, se řadí k nejhranějším skladbám v zápasech National Football League, Major League Baseball a také National Hockey League.

Tento song napsal kytarista skupiny Queen Brian May. Kapela ji v roce 1977 nahrála jako úvodní song pro své studiové album News of the World.

The Hockey Song

The Hockey Song taktéž patří ve světě sportovní hudby ke stálicím už desítky let. A stále je oblíbenou volbou pro hry a turnaje. Kanadskému týmu Toronto Maple Leafs zní tradičně tato hokejová hymna při každém domácím zápase.

Ostatně kanadský písničkář Stompin’ Tom Connors, jenž je jejím interpretem a současně autorem, se ve své kariéře zaměřoval právě na rodnou Kanadu. Na svém kontě má více než 300 písní. Skladba The Hockey Song byla poprvé vydána na albu z roku 1973 nazvaném Stompin‘ Tom and the Hockey Song.

Twilight Zone

Twilight Zone je položkou z repertoáru belgické eurodance formace 2 Unlimited. Tvořila ji nizozemská pěvecká dvojice, rapper Ray Slijngaard a zpěvačka Anita Doth. Za projektem ale stáli belgičtí producenti Jean-Paul De Coster a Phil Wilde.

Taneční hit se stal základním prvkem týmů National Hockey League, protože mnohým z nich hraje během zápasů v instrumentální smyčce. Její popularitu v NHL patrně inspirovala samotná polovina dua 2 Unlimited Ray Slijngaard, který měl ve videoklipu na sobě mikinu Los Angeles Kings.

Hokej vládne i televizním obrazovkám a sázkovým kancelářím

Hokej patří obecně mezi ty nejpopulárnější sporty. A citelně se to promítá nejen do návštěvnosti zimních stadionů. Tam běžně v Česku chodí tisíce fanoušků na jednotlivé zápasy, v případě událostí, jako je mistrovství světa, počítají pořadatelé návštěvnost dokonce ve stovkách tisíc.

Hokej je hojně sledovaný také v rámci televizních přenosů. Zápasy hokejového mistrovství světa si tak například vloni pustilo 4,8 miliónu diváků. Zástupci sportovní O2 TV uvedli, že v květnu, kdy se koná právě mistrovství světa v ledním hokeji a současně vrcholí většina sportovních soutěží Češi „prosledovali“ celkem 8,8 milionů hodin na sportovních kanálech.

Sledování zápasů v televizi pro řadu lidí nemá to pravé kouzlo. Další dávku adrenalinu vám do něj mohou vnést sportovní sázky. Sportovní sázení je v Česku velmi rozvinuté odvětví a momentálně existuje řada poskytovatelů. K těm renomovaným na českém trhu náleží například Tip sport, iFortuna, Merkurxtip nebo Betano.cz.

Autor Sazejme