Nejznámější chorály a melodie ze sportovních utkání
Hudba je se sportovními akcemi propojena již odpradávna. Jedná se o praxi, která je stará tisíce…
Aby se fotbalový klub dal považovat za spolek se vším všudy, nejsou důležití pouze hráči. Podstatnou úlohu mají také fanoušci. Ti nejenom při zápasech ale i dalších příležitostech s nadšením zpívají hymnu svého klubu. Chorál dodává hře atmosféru a tlačí tým k úspěšnému dokončení zápasu.
Skuteční fotbaloví fanoušci jsou chorály doslova posedlí. Nejsou to ale pouze oni, kdo znají týmovou píseň slovo od slova. Hojně ji zpívají i samotní hráči a ostatní členové fotbalové rodiny. V čele fanouškovské základny je alespoň jeden bubeník udávající tempo zpěvu. Chorály se zpívají za jakékoliv příležitosti. Před zápasem, po zápase i během něj či pouze při trénincích. Každý správný fanoušek zná písně svého týmu. Na úspěch oblíbeného klubu i nejeden skalní fanda také sází peníze přes některou z oblíbených sázkových kanceláří. Výhodou je, že si může vsadit online třeba přímo ze stadionu během utkání nebo před jeho začátkem.
Vraťme se ale k samotným chorálům. Italský fotbalový klub AS Řím svůj chorál rozhodně nebral na lehkou váhu. O jejich hymnu se postaral italský zpěvák a skladatel Antonello Venditti. Pro klub AS Řím složil píseň Roma, Roma. Text pojednávající o lásce k Římu a jeho neutuchající síle je doplněn hudbou plnou naděje a pospolitosti. Původní singl zpěváka pochází z roku 1974 se prakticky okamžitě stal oficiální hymnou. Nutno dodat, že natolik úspěšnou a oblíbenou, že byla skladba v roce 2017 prohlášena za druhou nejlepší fotbalovou hymnu všech dob.
U vyhlašování nejlepších míst ještě zůstaneme. Sportovní magazín France Football před 7 lety za nejpopulárnější fotbalovou hymnu označil skladbu You´ll Never Walk Alone. Jak je již z anglického názvu patrné, skutečně se jedná o hymnu jednoho z nejznámějších britských fotbalových klubů. Hymnou FC Liverpool se stala již brzy po oficiálním založení klubu. Pojí se k ní ale poněkud peprná historie. I přesto, že se jedná o hymnu anglického klubu Liverpool, poprvé měla zaznít na hřišti jiného klubu. A sice u věčných rivalů Manchesteru United. To, kdo skladbu skutečně použil jako první, není v dnešní době příliš jasné. Pravdou ale zůstává, že pokud máte některý z těchto týmů rádi, vsadit si na jeho výsledky můžete například u sázkové kanceláře Fortuna.
Ve Velké Británii ještě chvíli zůstaneme. Konkrétně u klubu založeném v roce 1905. Když vám napovíme, že jeho typickou barvou je modrá, pravděpodobně ihned uhodnete, že se jedná o Chelsea. Chelsea FC je s modrou dokonce tak moc spojena, že se tato barva objevuje i v názvu písně. Blue is the colour je jednou z nejznámějších fotbalových písní světa, která světlo světa spatřila v roce 1972. Od té doby neodmyslitelně patří k tomuto úspěšnému fotbalovému klubu. Chorál by se dal jednoduše popsat několika slovy. A sice modrá, vítězství, sláva, Chelsea a fotbal.
Ze světa se na chvíli přesuneme také do České republiky. Velká spousta českých mužů je fanouškem některého z fotbalových týmů. Ti nejenom, že chodí na zápasy, hojně také sázejí na výsledky svých oblíbenců. Výhodné kurzy a sázky často nabízí Betano. Po vyhrané sázce je zpěv klubové hymny ještě o to sladší. V roce 1993 oblíbený český klub AC Sparta Praha vzal za svou píseň Zpívej, kdo jsi sparťanem. Skladba, kterou otextoval Karel Šíp oslavuje výhry a doufá v opětovné lepší časy klubu, který je v hymně považován za nejlepší fotbalový tým.
V Česku nesmíme zapomenout ani na další fotbalové kluby. Když už jsme mluvili o Spartě, zmínit musíme také klub SK Slavia Praha a jeho hymnu. Ta ve svém chorálu nezapomíná na své tradiční bílo červené barvy. Zpívá o své síle a o oddanosti a spolupráci celého týmu. Nutno ovšem připomenout, že Slavia za dobu svého dlouhého fungování vystřídala nejednu skladbu. Pamětníci například nedají dopustit na původní píseň Červenobílý.
Dalším z českých klubů, jehož hymna stojí za zmínku je FC Viktoria Plzeň. V současné době je oficiální skladbou tohoto fotbalového týmu píseň z roku 2012 s názvem Ať stále vítězí Viktoria. Ta vzešla z pera plzeňského literáta Milana Čechury a na jejím vydání se podílelo i české Radio Kiss. Aby tehdy píseň fanoušci i celý fotbalový klub kladně přijaly, došlo dokonce k natočení hymny Plzeňskou filharmonií v čele s šéfdirigentem Tomášem Braunerem. V této skladbě se vůbec poprvé setkáváme se slovem gól, které je podstatnou součástí každého zápasu. Hymna opět připomíná barvy klubu a také sílu a sounáležitost, která má tým dovést ke kýženému vítězství.
Chorály jsou nedílnou součástí každého sportovního klubu. Ať už oslavujete výhru oblíbeného fotbalového mužstva, nebo příjem peněz díky vsazení na výhru správného týmu, oslavy jdou vždy lépe s chorály, které se zpívají z plných plic. Ty nejoblíbenější a nejznámější dal jeden z francouzských časopisů v roce 2017 do tabulky. Mezi nejúspěšnější se zařadily hymny zahraničních klubů. Prvenství se ujal FC Liverpool. Ani české hymny nejsou pozadu. Kvůli jazyku jim ale nikdo ze zahraničních sportovců zpravidla nerozumí. To ale neznamená, že by se na hřištích hojně nezpívaly. Čeští fanoušci jsou na tribunách fotbalových hřišť slyšet na míle daleko.