Tipsport handicap

Sazejme
16 října, 2022
473 Zobrazení
Tipsport handicap

Taktika dlouhodobého vsázení na favority utkání má sice také své zastánce, v poslední době se ale spíše množí její odpůrci. Jde o to, že sport celkově, zejména hokej a fotbal, se v posledních letech strašně vyrovnávají, ale kurzy od bookmakerů na vysoké favority utkání jsou stále stejně nízké.

V některých ligách samozřejmě pořád najdeme obrovské rozdíly mezi nejlepšími týmy a týmy ze dna tabulky, v jejich vzájemných utkáních ale není ničím zvláštním kurz na favorita například na úrovni 1,1, případně 1,2.

Pokud budete vsázet dlouhodobě stejné sázky na favority utkání v kurzovém rozmezí 1,1-1,5, potřebujete na to, abyste se drželi v plusových číslech, vysoké procento úspěšných tipů. A to se v poslední době stává právě kamenem úrazu – fotbalová i hokejová utkání se strašně vyrovnávají a o překvapení v nich není nouze.

Sázení na favority tak přináší spíše ztráty než zisky. Příklad – trefil jsem 2 úspěšné tipy na favority s kurzem 1,5 při sázce 1 000 Kč. Vyhrál jsem tedy 2 x 500 Kč, celkem tedy 1 000 Kč. Třetí tip byl neúspěšný a já jsem prohrál vklad 1 000 Kč. Bilance? 2 OK tipy, 1 KO tip, ale nevydělal jsem nic, protože jsem trefil příliš nízké kurzy.

Pokud se dostanu na bilanci 50 % úspěšných tipů a naopak 50 % neúspěšných, velmi brzy se dostanu naopak do minusu.

Jak tomuto zamezit?

Odpovědí je snažit se uhodnout menší počet vítězství favoritů, ale s vyšším gólovým rozdílem – tedy Tipsport handicap.

Tím snižuji riziko možného překvapení na úkor favorita, protože čím menší počet tipovaných zápasů, tím samozřejmě menší počet překvapivých výsledků. Pokouším se tedy vybrat takové zápasy, kde jsem přesvědčený o výhře favorita vyšším rozdílem.

A proč vlastně tedy hledám sázku na handicap?

Odpověď je velmi jednoduchá – navýší to výsledný kurz na tiketu. Pokud se s vsázenými kurzy dostanu výše, budu potřebovat méně OK tipů na to, abych se při dlouhodobém vsázení držel v plusových číslech. A o to přece jde. Poslouží opět příklad – namísto kurzů 1.5 na vítězství favoritů jsem vsadil handicap, tedy výhru s vyšším gólovým rozdílem, v kurzech 1.9. Trefil jsem 2 tipy a celkem jsem tedy vydělal 2 x 900 Kč = 1 800 Kč. Třetí sázku při vkladu 1 000 Kč jsem netrefil, ale díky vyšším kurzům se při stejné úspěšnosti tipů jako v předchozím případě držím v plusových číslech a něco jsem vydělal.

Handicap na Tipsportu lze vsázet na fotbalová, hokejová, basketbalová, volejbalová utkání a také na další sporty. My se teď podíváme na to, jaké jsou základní handicapy na fotbal a hokej. Kromě gólového náskoku favorita lze totiž Tipsport handicap vsázet například také na počet gólů v zápase.

Handicapové vsázení

Vsázení na handicap vlastně spočívá v tom, že jednomu z týmů je v zápasu přidělen pomyslný gólový handicap (favoritovi utkání) a druhému zase pomyslný náskok (outsiderovi). V případě handicapu – 1,5 na favorita utkání pak tento tým, aby vaše sázka byla výherní, musí vyhrát alespoň o 2 góly. A právě díky tomu je možné mít na handicapech vyšší kurzy. Handicapů je ale několik druhů a občas není úplně lehké se v nich vyznat. Podívejme se hned proto na jejich nejpopulárnější variantu – asijské handicapy.

Asijský Tipsport handicap

U asijských handicapů navíc odpadá také možnost remízy, proto jsou tak populární. K dispozici jsou pouze tipy 1 a 2.

Tyto handicapy dávají favoritovi utkání od začátku utkání virtuální gólový handicap, který musí dohnat, a outsiderovi zápasu naopak virtuální náskok, který si musí udržet. Samozřejmě jen pro účely naší sázky.

Kurzová nabídka na konkrétní zápas (dejme tomu Manchester City – Manchester United) tak může vypadat takto:

City      – 0.5     kurz      United      + 0.5 kurz

City      – 1.5      kurz      United      + 1.5 kurz

City      – 2.5      kurz      United      + 2.5 kurz

Aby vám vyšel tip na první handicap, musí City vyhrát alespoň o gól. Aby vyšel ten druhý, už musí vyhrát o 2 góly. V případě třetího handicapu pak musí vyhrát o 3 góly. U každého tipu se samozřejmě zvyšuje kurz.

Naopak United od začátku utkání pomyslně vyhrává. Aby vyšla první sázka na hcp + 0.5, nesmí United prohrát. V případě druhé sázky vám tiket vyjde i v případě, že United prohraje o 1 gól. Při třetím hcp bude sázka výherní i v případě, že United prohrají o 2 branky. Zde samozřejmě kurz s narůstajícím handicapem klesá.

A na tomto příkladě lze pochopit celý princip vsázení na favority v handicapu. Jde o to uhodnout výhru favorita ve vyšším gólovém rozdílu a tím ulovit co možná nejvyšší kurz.

Toto byl ale příklad pouze půlkového handicapu. Dále existují také celé handicapy. Ty budou vypadat například takto:

City      – 1.0      kurz      United      + 1.0 kurz

Co to znamená?

Že do hry přichází vrácení vkladu. Pokud si vsadím hcp City – 1.0, musí na to, aby byla sázka výherní, City opět vyhrát o 2 góly. Pokud vyhraje o 1 gól, vrátí se mně vklad. Kurz je zde kvůli menšímu riziku samozřejmě nižší než v případě „ostrého“ handicapu – 1.5, kde jdu do sázky buď anebo. To samé platí také o hcp + 1.0 na United, kde vyhraju v případě, že United udrží alespoň remízu. Pokud prohrají o 1 gól, vrátí se mně vklad. Pokud prohrají o 2 a více gólů, můj tiket je proherní.

Dále lze vsázet také na handicapy -/+ 0.25 a -/+ 0.75. Tyto handicapy jsou na pochopení již mírně složitější a nejsou tak úplně vhodné pro začátečníky. Pokud se chcete naučit v handicapu vsázet, je nejlepší zvolit „ostré“ půlkové handicapy, a později do vaší praxe zařadit také celé handicapy, při kterých se vrací vklady.

Asijský Tipsport handicap na počet gólů v utkání

Dalším výborným handicapem, který je dobrý i pro začátečníky, je asijský handicap na góly. V případě našeho utkání City vs. United by mohl vypadat v kurzové nabídce nějak takto:

Počet gólů v zápasu

0.5 +      kurz      0.5 –      kurz

1.5 +      kurz      1.5 –       kurz

2.5 +      kurz      2.5 –      kurz

Jde o takzvané tipy over/under. Pokud si myslím, že v utkání padnou 2 góly, mohu vsadit buď tip na 1.5 +, nebo tip na 2.5 -. Díky nastavení hcp za desetinnou čárkou opět neexistuje třetí možnost, jde tedy o tip buď anebo (při uvedeném hcp 1.5 + slavím v případě, že padnou 2 góly; pokud naopak v celém utkání padne pouze 1 gól, má sázka je proherní).

Úplně stejné handicapy na počet gólů lze vsázet i v hokeji, jejich hranice jsou ale samozřejmě nastaveny mnohem výše, než je tomu u fotbalu.

Navíc se stejně jako v předešlém případě i zde setkáte s celými hranicemi, při jejichž dosažení se vám vrací vklad. V případě overu vyhráváte, pokud je tato hranice přestřílena, v případě underu pokud naopak překonána nebyla.

Autor Sazejme