Tipsport aréna

Sazejme
14 září, 2022
318 Zobrazení
Tipsport arena

Tipsport arena je dnes již neužívaným názvem multifunkční sportovní haly. Jaká byla její historie, pod jakým názvem existuje dnes a jaká je souvislost se značkou Tipsport, provozovatelem nejen online sázkové kanceláře, ale také loterie Korunka?

Umístění sportovní haly

Sportovní hala je multifunkčním prostorem, který najdeme na Praze 8 – Bubenči v ulici Za Elektrárnou. Sportoviště se nachází přibližně 5-10 minut chůze od metra trasy C – Nádraží Holešovice a u tramvajové zastávky Výstaviště. Příjezd autem je rovněž možný, okolí holešovické arény patří do zóny placeného parkování, upozorňují sami provozovatelé.

Historie názvu

Celý prostor v průběhu své historie měnil svůj název hned několikrát, a to následovně:

 • Sportovní hala ČSTV v PKOJF (v letech 1962–1999)
 • Paegas Arena (v letech 1999–2002)
 • Mobile Arena (v letech 2002–2008)
 • Tesla Arena (v letech 2008–2011)
 • Tipsport arena (v letech 2011–2022)

V součané době oficiálně tato stavba nosí název Sportovní hala Fortuna. Holešovický hokejový svatostánek je tak od roku 2022 nazýván podle jména sponzora hokejové Sparty, sázkové kanceláře Fortuna.

Sport, Kasíno
5/5
 • Silné zázemí mezinárodní společnosti a rozsáhlá hráčská komunita
 • Četné výhody pro hráče v podobě registračního bonusu, věrnostního programu a vstupního bonusu
 • Široká kurzová nabídka s velkým množstvím live sázek a dostupné sportovní přenosy
 • Možnost sázet i asijské handicapy, dostupné využití cash out
Bonus 300 Kč zdarma + až 50.000 Kč na první vklad
Registrace

Sportoviště se rovněž vrátilo k přízvisku „sportovní hala“ namísto dřívějšího „aréna“. A to s odkazem na tradici a kontinuitu, neboť v dobách, kdy právě Fortuna coby první sázková kancelář přijímala první tikety, tradičně chodili fanoušci národního týmu na zápasy právě do sportovní haly. Toto symbolické propojení tak v novém pojmenování znovu ožilo.

Tipsport a Tipsport aréna

Když v roce 2011 měnila oficiálně pražská aréna název, zástupci značky Tipsport to komentovali slovy, že partnerství s ledním hokejem je pro celou značku v dlouhodobém horizontu prioritou. A již v minulosti se navíc prezentace Tipsportu v názvu sportovního areálu osvědčilo, a to konkrétně v Liberci.

Zástupci sázkové kanceláře Tipsport se tak rozhodli vydat se stejnou cestou propagace i v metropoli. Název však nebyl tím jediným, kde značka zanechala dočasně svou stopu. Sportovní hala se rovněž dočkala umístění log na fasádě a mobilní sběrny Tipsportu. Totožnou mohli fanoušci potkat na dalších šesti extraligových stadionech.

Vznik a historie sportovní haly

Historie dnešní Fortuny se začíná psát v roce 1907. Vybudována byla původně jakožto Strojnický (též Strojírenský) palác. Na samém počátku sloužila pro pořádání výstav a veletrhů. Tato tradice se pak uchovala ještě za éry první republiky, a to pod názvem Pražské vzorkové veletrhy. Šlo o pravidelně pořádanou událost, která se opakovala každým rokem a měla i silný mezinárodní význam.

Tuto tradici nepřerušila ani druhá světová válka. Veletrhy se konaly ještě v letech 1946 a 1947. Pak bylo jejich konání přesunuto do Brna. Tím dosavadní prostory pozbyly využití. Koncem roku 1952 padlo rozhodnutí Strojnický palác zrekonstruovat, a to rozhodnutím vlády v rámci podpory rozvoje tělesné výchovy.

O dva roky později byly práce přerušeny z důvodu jejich značné finanční náročnosti. Dělníci se tak do Holešovic vrátili až v roce 1958. Poprvé se sportovní hala ČSTV otevřena 7. března 1962, a to u příležitosti lední revue československého krasobruslařského souboru. První utkání hokejové ligy Spartak Praha Sokolovo (tehdejší Sparta) proti ZKL Brno se uskutečnilo jen o něco později, konkrétně 17. října 1962.

Současné využití sportovní haly

Uvnitř budovy bylo vybudováno kluziště o rozměrech 29 × 60 metrů. Kapacita haly činí až 11 650 míst na hokejové utkání. Další místa se pak nacházejí ve VIP sekcích. Ty se řadí k těm aktuálně největším v rámci českých sportovních stadionů a arén. Ve VIP prostorech je k dispozici skybar se 40 místy a skybox s dalšími 20 místy.

Do roku 2015 prostory využíval pro domácí zápasy hokejový klub HC Sparta Praha. Částečně v aréně taktéž působil basketbalový tým ČEZ Basketball Nymburk. Halu měl k dispozici rovněž dnes již neexistující klub HC Lev Praha z pražské Bubenče. V současnosti ke sportovním účelům i nadále celý prostor slouží hokejovému klubu HC Sparta, který zde trénuje.

V roce 2022 nachází využití i pro mládežnické týmy Sparty. Jak tedy vyplývá z tohoto výčtu, dominantní roli hraje stále hokej. Mekkou českého hokeje se přitom stala nynější Fortuna už v roce 1962. Ten se do ni přesouval z původní Štvanice. V dobách své největší slávy ale hostila nejenom hokejové šampionáty, ale i mnoho jiných sportovních událostí, jako bylo mistrovství v krasobruslení, házené nebo volejbalu. Za všechny si konkrétně připomeňme:

 • Mistrovství světa v ledním hokeji (v letech 972, 1978, 1985 a 1992)
 • Mistrovství světa v krasobruslení (v roce 1993)
 • Finále Davisova poháru (v roce 1980)

Každým rokem se na tomto místě koná na 30 různých akcí, a to nejen sportovních, ale i kulturních. Halu je vzhledem k dostupnosti až 8 000 míst rovněž možno využít pro pořádání kulturních a zábavních akcí, jako jsou koncerty, dále též výstav, veletrhů a dalších akcí pro veřejnost. Variabilně ji lze proměnit dokonce i na prezentační prostory nebo na sál pro pořádání módních přehlídek.

Aréna je častým dějištěm koncertů světových i českých hudebních hvězd či ledních revuí. Z nejslavnějších interpretů v ní vystupovali například Nick Cave, kapela Limp Bizkit, Marilyn Manson nebo hudebníci ze seskupení 30 Seconds to Mars.

Tipsport aréna Liberec

Název Tipsport arena nesla do 31. října 2014 rovněž liberecká sportovní hala. Od zmíněného roku však svůj název změnila na Home Credit Arena. Moderní sportovní aréna hostí nejen sportovní fanoušky od roku 2005, kdy byla slavnostně otevřena. Po technické stránce i úrovní svého zázemí a služeb obstojí v konkurenci evropských i světových sportovišť. Kapacita činí až 9 000 diváků. Domácí zápasy tu sehrává tým Bílí Tygři Liberec. Ten v současné době hraje Extraligu, nejvyšší hokejovou soutěž České republiky.

Více o Tipsport v recenzi: https://sazejme.cz/recenze/tipsport/

Pro slovenské sázkaře Tipsportu: Získejte exkluzivní informace o sázkové kanceláři ve slovenštině: Tipsport aréna

 

Autor Sazejme