Stádový efekt a jak se mu vyhnout
Pokud se věnujete kurzovému sázení, je někdy opravdu velmi těžké nepodlehnout všeobecnému mínění o určité…
Mnoho lidí nevidí rozdíl mezi sportovním fanouškem, který sází a sportovním sázkařem. Ovšem rozdíl mezi nimi je obrovský. Minimálně co se týče ziskovosti. Proč tedy sportovní fanoušci, jenž sází, nemusí být automaticky i dobří sázkaři?
Rozdíl mezi fanouškem a sázkařem je jasný. Emoce. Zatímco fanoušci jen těžko potlačují emoce a touhu po tom, aby jejich oblíbený tým zvítězil, sportovní sázkař má nadhled a je ochoten s klidným svědomím vsadit i proti celku, kterému by za jiných okolností přál výhru. Sázejí rozumem a nikoliv srdcem, což je v dlouhodobém horizontu právě rozdíl mezi ziskovým a ztrátovým sázkařem.
Pro klasického fanouška je například velkým lákadlem, když jeho oblíbený celek hraje televizní utkání a většinou podlehne nutkání si na něj vsadit. Vždyť mu přece bude přát výhru při online sledování přenosu. Ovšem už nebere tolik v potaz, jakou kvalitou oplývá soupeř, zda-li je schopný fanouškovo oblíbený tým porazit nebo se jedná o zápas, kterému se sázkaři raději vyhnou. A už vůbec přece nepřipadá v úvahu, že by vsadil proti svému oblíbenému celku, takové sázky jsou pro něj zapovězeny.
Zatímco sportovní sázkař bere přímý přenos možná jako příjemný bonus, ale rozhodně to pro něj neznamená povinnost na tento duel vsadit. Navíc před zápasem udělá pečlivou analýzu, která se rozhodně neskládá pouze z emocí a dojmů, komu by přál výhru více. Fanoušci navíc mají tendenci přeceňovat kvalitu celku, kterému fandí a to pro sázení taktéž samozřejmě není to pravé. Jak již bylo několikrát napsáno, klíčem k úspěšnému sázení je především dovednost držet emoce na uzdě. Zároveň je však třeba umět rozlišovat mezi emocemi a intuicí, která může být v mnoha případech nápomocná, z dlouhodobého hlediska se podle ní samozřejmě taktéž sázet nedá, ale ve chvílích, kdy je možné jí použít, se jí rozhodně nebojte.
Lze však nalézt i takové případy, kdy sportovní fanoušek některého celku je i vynikající sázkař. A to především proto, že i přes své fandovství si udržuje nadhled. Navíc dokonalá znalost některého z týmů se mu může vyplatit v tom, že například ví o neduzích celku a není pro něj problém vsadit tak proti svému celku, když cítí, že soupeř má daleko větší šanci na výhru. Zkrátka dokáže rozdělit fandovství od sázkařství a s ním souvisejícího profitu.
Jaký je tedy závěr a proč ne každý sportovní fanoušek je i dobrý sázkař ? Protože mnohem hůře ovládá své emoce na rozdíl od sázkaře, který bere sází jako investici a s tím dokáže rozeznávat rizika a snižovat je na minimum. A důležité je také se vyhnout stádovému efektu.
Pro slovenské příznivce online sázení: Přečtěte si naši slovenskou verzi a získejte tipy a triky: Prečo športoví fanúšikovia nemusia byť dobrí stávkari?