Stádový efekt a jak se mu vyhnout

Sazejme
4 června, 2018
420 Zobrazení
Stádový efekt a jak se mu vyhnout

Pokud se věnujete kurzovému sázení, je někdy opravdu velmi těžké nepodlehnout všeobecnému mínění o určité události a věřit svým schopnostem a analýzám.

Stádový efekt, který nás samozřejmě může potkat i v běžném životě, je jedním z nejnebezpečnějších psychologických projevů, který může ovlivnit vaše sázení.

Přesná definice stádového efektu zní: Chování většího počtu lidí, kteří následují chování či názory jiných lidí, ať už jsou tyto názory zcestné či nikoliv. Ve své podstatě stačí, aby skupina lidí propadla pocitu, že jejich vzor představuje skutečné kvality. Vzorem tak může být například i dobrý řečník, který svému stádu svůj názor vnutí v podstatě nedobrovolně.

Jaké jsou příčiny stádového efektu?

Stádový efekt vychází z pohodlnosti lidí, pro které je snazší přijmout názor někoho jiného, než přemýšlet nad vlastním, který by měli podpořit nějakými argumenty a fakty.

A právě proto je tento jev tak nebezpečný v kurzovém sázení. Pokud totiž opravdu chcete být ziskový sázkař, nestačí se spoléhat pouze na tipy někoho jiného. Je třeba dělat si vlastní analýzy a rozbory. Samozřejmě tím neříkáme, že byste neměli ani číst názory a analýzy někoho jiného, mnohdy se v nich totiž můžou objevit důležité informace nebo poznatky, jen je třeba názory ostatních přecedit přes vlastní názorový filtr.

S lidmi, kteří stádovému efektu podlehnout, je poté velmi snadné manipulovat. Spoustu z nich si totiž myslí, že když podle mínění většiny sázkařské komunity vsadili určitý zápas, který vyšel, vlastně neudělali nic špatného. Ve skutečnosti však dost možná sice vyhráli, ale od bookmakerů nedostali hodnotný kurz. Právě to je často k vidění, když se před vámi zobrazí tabulka nejsázenějších příležitostí. Ano, u takových zápasů je slušná pravděpodobnost, že daný tip vyjde, ale není dobré zapomínat na to, že kurzy, jenž sázíte, musí mít také hodnotu, jinak budete dlouhodobě v záporných číslech.

Doporučení na závěr tedy zní, nepodlehněte stádovému efektu, dodržujte základní pravidla při sázení a dělejte si vlastní analýzy a rozbory zápasů, na které chcete vsadit. Není nic špatného se inspirovat například u jiného sázkaře, ale to závěrečné, klíčové rozhodnutí, musí vždy vycházet pouze z vaší hlavy.

Pro slovenské čtenáře: Vše o online sázení nyní ve vašem jazyce: Stádový efekt a ako sa mu vyhnúť

Autor Sazejme